Jakie cechy decydują o wysokiej mobilności laptopa?

Niezależnie od tego, czy jesteśmy graczami, czy też komputer to dla nas sprzęt czysto związany z pracą, cenimy sobie mobilność komputerów. Często jednak, zakup konkretnego modelu, podyktowany jest ceną, lub liczbami, które są duże i robią wrażenie, ale w żaden sposób nie pomogą nam na podróżowanie z laptopem. Na co więc warto zwrócić uwagę? Czy laptop, który świetnie sprawdzi się jako sprzęt przenośny, musi być bardzo drogi?

Waga, wymiary i design

Niezależnie od tego, czy jesteśmy graczami, czy też komputer to dla nas sprzęt czysto związany z pracą, cenimy sobie mobilność komputerów
Autor zdjęcia pixabaycom

Dla wielu osób będzie zaskoczeniem, że za mobilność sprzętu odpowiada również design. Ale tak zwyczajnie jest. Aktualnie, problem ten jest coraz mniejszy, jednak jeszcze parę lat temu, niektórzy producenci lubili tworzyć laptopy z dziwnymi wybrzuszeniami, wypustkami i zgrubieniami. Laptop o takim kształcie, zwyczajnie ciężko jest sensownie zapakować, wielu producentów toreb i plecaków nie przewiduje takich udziwnień. Dodatkowo, mogą one sprawić problem podczas pracy w ciasnym środowisku.

Waga i wymiar, powinny być jak najmniejsze, jednak tutaj sporo zależy od preferencji. Zminimalizowanie wymiarów komputera, można osiągnąć poprzez zakup sprzętu bez ramek, będzie on trochę droższy, ale potrafi pomóc zaoszczędzić nawet 1 cm na każdym z boków. Laptop, żeby być lekkim, zazwyczaj pozbawiany jest HDD oraz kilku dodatkowych peryferiów, jak chociażby dedykowana karta dźwiękowa. Jeżeli chcemy sprzęt naprawdę lekki, powinniśmy poszukać ultrabooka.

Praca na baterii, złącza i parametry

Rzeczą, o której nie myślimy kupując komputer przenośny, a wpływa na mobilność znacząco, są porty. Ilość złącz dostępnych bez żadnych hubów jest kluczowa, gdy chcemy podpiąć dodatkowy sprzęt, dysk, myszkę, słuchawki itd. Wiele nowych, smukłych komputerów ma bardzo mało portów. Co za tym idzie, do komfortowej pracy, trzeba wozić ze sobą HUB. Jest to sprzęt lekki, jednak nadal wymaga podróżowania z dodatkową elektroniką. Czas pracy na baterii producent podaje w godzinach. Im więcej godzin, tym lepiej dla nas. Co ciekawe, nie zawsze osiąga się ją wyłącznie zwiększając pojemność baterii. Dość często, jest to efekt optymalizacji, oraz stosowania dodatkowych podzespołów odciążających. Takich jak słabe, zintegrowane karty graficzne czy dyski z możliwością pracy na niższych obrotach.

awatar autora
Maciej Wysocki Tester
Nazywam się Maciej Wysocki i od czasów gimnazjum pasjonowało mnie zaglądanie pod obudowę komputerów – niektóre uruchamiały się szybciej, inne wolniej, a ja chciałem wiedzieć dlaczego. Ta ciekawość pchnęła mnie w stronę napraw, modernizacji oraz nauki nowych technologii. Dziś prowadzę serwis „CompServ.com.pl” i dzięki temu codziennie uczę się czegoś nowego od sprzętu, który trafia na mój warsztat.