Kiedy kupujemy nowego laptopa, przez dłuższy czas cieszymy się z dość stabilnego działania. Rzadko dochodzi do zacinania się ekranu, a wszelkie procesy przetwarzane są stosunkowo szybko. Niestety po kilku lub kilkunastu tygodniach korzystania z komputera dochodzi do nieprzyjemnych sytuacji, w których jesteśmy świadkami niestabilnej pracy komputera. Od czego zależy szybkość naszego laptopa? Jak skutecznie go zoptymalizować, aby nie dochodziło do takich sytuacji? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule.
Od czego zależy szybkość naszego komputera?
Szybkość działania naszego laptopa zależy przede wszystkim od podzespołów, które posiadamy. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na płytę główną, procesor, kartę graficzną, kartę dźwiękową, kartę sieciową, dysk twardy i pamięć RAM. Aby lepiej to zobrazować, warto przytoczyć przykład modelu HP EliteBook 855 G7 (o którym także tutaj: https://www.kuzniewski.pl/k4854,laptopy-hp-elitebook-elitebook-855-elitebook-855-g7.html). Posiada on procesor AMD Ryzen 5 PRO 4650U, charakteryzujący się ponadprzeciętną wydajnością. Sprzęt wyposażony jest w nowoczesną kartę graficzną AMD Radeon Vega 6, która świetnie sprawdzi się podczas wykonywania zarówno podstawowych zadań, jak i tych bardziej zaawansowanych. HP EliteBook 855 G7 ma także z reguły dysk twardy typu SSD o pojemności 512 gigabajtów, umożliwia to oczywiście pomieszczenie dużej ilości danych. Pamięć RAM 16 gigabajtów gwarantuje wykonywanie wielu czynności jednocześnie.
Jak zoptymalizować laptopa?
Kiedy nie jesteśmy w stanie wymienić podzespołów na lepsze lub po prostu tego nie chcemy, wówczas możemy próbować zoptymalizować urządzenie. Przede wszystkim należy usunąć przestarzałe oprogramowanie, pliki i foldery, a także pliki tymczasowe. Warto przeskanować dysk programem antywirusowym i pozbyć się złośliwego oprogramowania. Spróbować można także czyszczenia rejestrów. Ostatecznym rozwiązaniem, zazwyczaj skutecznym, jest sformatowanie komputera.
Komputer zdjęcie autorstwa Racool_studio - pl.freepik.com