Skuteczna optymalizacja laptopa

Kategorie Laptopy,Laptopy Dell0 Komentarzy
Kiedy kupujemy nowego laptopa, przez dłuższy czas cieszymy się z dość stabilnego działania

Kiedy kupujemy nowego laptopa, przez dłuższy czas cieszymy się z dość stabilnego działania. Rzadko dochodzi do zacinania się ekranu, a wszelkie procesy przetwarzane są stosunkowo szybko. Niestety po kilku lub kilkunastu tygodniach korzystania z komputera dochodzi do nieprzyjemnych sytuacji, w których jesteśmy świadkami niestabilnej pracy komputera. Od czego zależy szybkość naszego laptopa? Jak skutecznie go zoptymalizować, aby nie dochodziło do takich sytuacji? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule.

Od czego zależy szybkość naszego komputera?

Kiedy kupujemy nowego laptopa, przez dłuższy czas cieszymy się z dość stabilnego działaniaSzybkość działania naszego laptopa zależy przede wszystkim od podzespołów, które posiadamy. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na płytę główną, procesor, kartę graficzną, kartę dźwiękową, kartę sieciową, dysk twardy i pamięć RAM. Aby lepiej to zobrazować, warto przytoczyć przykład modelu HP EliteBook 855 G7 (o którym także tutaj: https://www.kuzniewski.pl/k4854,laptopy-hp-elitebook-elitebook-855-elitebook-855-g7.html). Posiada on procesor AMD Ryzen 5 PRO 4650U, charakteryzujący się ponadprzeciętną wydajnością. Sprzęt wyposażony jest w nowoczesną kartę graficzną AMD Radeon Vega 6, która świetnie sprawdzi się podczas wykonywania zarówno podstawowych zadań, jak i tych bardziej zaawansowanych. HP EliteBook 855 G7 ma także z reguły dysk twardy typu SSD o pojemności 512 gigabajtów, umożliwia to oczywiście pomieszczenie dużej ilości danych. Pamięć RAM 16 gigabajtów gwarantuje wykonywanie wielu czynności jednocześnie.

Jak zoptymalizować laptopa?

Kiedy nie jesteśmy w stanie wymienić podzespołów na lepsze lub po prostu tego nie chcemy, wówczas możemy próbować zoptymalizować urządzenie. Przede wszystkim należy usunąć przestarzałe oprogramowanie, pliki i foldery, a także pliki tymczasowe. Warto przeskanować dysk programem antywirusowym i pozbyć się złośliwego oprogramowania. Spróbować można także czyszczenia rejestrów. Ostatecznym rozwiązaniem, zazwyczaj skutecznym, jest sformatowanie komputera.

Komputer zdjęcie autorstwa Racool_studio - pl.freepik.com